Dallime mes rishikimeve të "Ndryshimet klimatike"

v (Bot: Migrating 103 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q7942 (translate me))
Ashtu siç [[Bota]] vazhdon të ngrohet, rritet dhe rreziku që klima do ndryshojë në mënyre të tillë saqë mund të dëmtojë në mënyre serioze jetën tonë. Ndërkohë që një pjesë mesatare e vendeve të globit do bëhet më e ngrohtë disa zona individuale do përjetojnë tjetër lloj ndryshimesh të klimës, me rrjedhoja të dryshme për ambientin lokal.
 
== Shkaqet dhe pasojat :* ==
Rritje e shpejtë e nivelit të [[deti]]t. Më tepër [[Vala|valë]] të ngrohta dhe thatësirë, që shkakton më shumë konflikte në burimet e ujërave. Më tepër [[moti|mote ekstreme]] që krijojnë përmbytje dhe shkatërrime banesash.
 
 
Sipas shkencëtarit te njohur te NASA-s James Hansen:
{{Cquote|I kemi kaluar pikat e majes, por nuk e kemi kaluar pikën prej së cilës nuk ka kthim. Ende mund t'i kthejmë gjërat, por kjo kërkon ndërrimin e drejtimit shumë shpejtë|30px|30px|James Hansen}} :)
 
Nëse ndotja [[kimi]]ke vazhdon pa u marrë masa kundër saj, ngrohja globale do të kërcënoje [[Shëndeti publik|shëndetin]], [[Qyteti|qytetet]], bregdetet dhe të gjithat bukuritë natyrore apo krijimet nga dora e njeriut.
Anonymous user