Universiteti i Vlorës "Ismail Qemali": Dallime mes rishikimesh

ska përmbledhje të redaktimeve
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
v Bot: Migrating 2 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q1472179 (translate me)
No edit summary
Rreshti 1:
{{Universitet
'''Universiteti i Vlores''' u krijua në [[1994]] si Universitet Teknologjik i Vlorës. Sot ka rreth 5 000 studente ne programe te ndryshme me dhe pa shkëputje nga puna. Është universiteti i dyte për nga madhësia në Shqipëri.
|emri = Universiteti i Vlorës "Ismail Qemali"
|emri i pamjes = UV.jpg
|moto = ''Virtus, Scientia, Veritas
|themeluar = [[28 shkurt]] [[1994]]
|tipi = Publik
|president =
|zv-president =
|rektor = Albert Qarri
|nr i profesorëve = 192
|stafi =
|studentë = 5000
Faqja|faqja e internetit është = [http://www.univlora.edu.al www.univlora.edu.al]
|logo = logo_uv.jpg
}}
 
 
'''Universiteti i Vlores''' u krijua në [[1994]] si Universitet Teknologjik i Vlorës. Sot ka rreth 5 000 studentestudentë ne programe te ndryshme me dhe pa shkëputje nga puna. Është universiteti i dytedytë për nga madhësia në Shqipëri.
 
UV ndodhet ne sheshin PavarsiaPavarësia te Skelës. Programet e reja dhe vizioni i ri e bejne UV universitetin me te mire në Shqipëri dhe një nga me te mirët e Ballkanit ne fushat e shkencave dhe teknologjisë. Universiteti i Vlorës synon te behetbëhet një universitet me karakter ndërkombëtare dhe i cilesisecilësisë se pareparë ne familjen e universiteteve [[Evropa|Evropiane]].
 
UV ndodhet ne sheshin Pavarsia te Skelës. Programet e reja dhe vizioni i ri e bejne UV universitetin me te mire në Shqipëri dhe një nga me te mirët e Ballkanit ne fushat e shkencave dhe teknologjisë. Universiteti i Vlorës synon te behet një universitet me karakter ndërkombëtare dhe i cilesise se pare ne familjen e universiteteve [[Evropa|Evropiane]].
 
[[Figura:UV.jpg|right|350px]]
 
Faqja e internetit është http://www.univlora.edu.al.
 
Universiteti i Vlorës ka këto fakultete :
Line 13 ⟶ 29:
* Matematika
* Inxhinieria Civile
* Inxhinieria mekanikeMekanike dhe Navale
* Departamenti i Lundrimit
 
Fakulteti i Shkencave Shoqërore dhe Edukimit
* Departamenti i Formimit te Përgjithshëm
* Departamenti i Edukimit dhe Pedagogjisë
* Departamenti i Gjuhëve te Huaja
 
Fakulteti i Ekonomisë dhe Drejtesise
* Departamenti i DrejtesiseDrejtësisë
* Departamenti i Biznesit
* Departamenti i Turizmit
 
Fakulteti i MjekesiseMjekësisë
* Departamenti i Infermierisë