Dallime mes rishikimeve të "Korfuzi"

62 bytes added ,  8 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (Bot: Migrating 59 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q121378 (translate me))
No edit summary
 
'''Korfuzi''' (në greqisht apo ''Κέρκυρα, Κόρκυρα''; në latinisht ''Corcyra''; në italisht ''Corfù'') është një ishull [[Greqia|grek]] në [[Deti Jon|detin Jon]], ndodhet në brigjet e Epirit, në kufirin midis Greqisë dhe [[Shqipëri]]së, është e ndarë nga Epiri nga një shkon ngushtë gjerësi 3-25 km. Popullsi prej rreth 110.000 banorë, prej të cilëve rreth 36.000 në kryeqytet, Korfuzin. Administrative është një prefekture e Greqisë.
{{Për përmirësim|Gjuha shqip}}
'''Korfuzi''' (në greqisht apo ''Κέρκυρα, Κόρκυρα''; në latinisht ''Corcyra''; në italisht ''Corfù'') është një ishull [[Greqia|grek]] në [[Deti Jon|detin Jon]], ndodhet në brigjet e Epirit, në kufirin midis Greqisë dhe [[Shqipëri]]së, është e ndarë nga Epiri nga një shkon ngushtë gjerësi 3-25 km. Popullsi prej rreth 110.000 banorë, prej të cilëve rreth 36.000 në kryeqytet, Korfuzin. Administrative është një prefekture e Greqisë.
 
== Histori ==
== Bizantin ==
Kalaja S. Angelo. Corfù vazhdoi të bëjë pjesë në Perandorinë Romake të Lindjes dhe të shekullit të tetë është një rrethin e tema e Cephalonia. 876 qytetit u bë selia e peshkopit, një zyrtar nga Patriarkana e Kostandinopojës. Nga shekullit të njëmbëdhjetë, pushtimit norman i Italisë jugore e bëri një ishull nga objektivat kryesore të drejtuesve në Sicili. Robert Guiscard pushtuar atë një herë në 1081, por ndërhyrja e flotës veneciane, thirrur nga perandori Alexius unë, e ishullit të kthehet nën sundimin bizantin. Flota Norman-sicilian, por rimori Korfuzit në 1147, edhe pse për pak kohë, dhe sulme të reja pësoi në 1185, deri në 1197 ajo ra në duart e gjenuez, të udhëhequr nga admirali xhami Leone, i cili e bëri atë një Signoria personale, duke u bërë pastaj akuzë. Në 1204, me ndarjen e Perandorisë Bizantine pas Kryqëzata e katërt, Korfuzit u caktua zyrtarisht të Venecias, e cila vetëm në 1206, por arriti të marrë në posedim të rrëzimit të Numërimi i Leo Glass. Ishulli është i ndarë pastaj në grindjet dhjetë që u caktuan për të sa shumë fisnikët veneciane, me kërkesën e vetme për të paguar një haraç vjetor dhe për të siguruar për mbrojtjen. Ajo ishte, por një periudhë të shkurtër, sepse në 1214 ai kapi Nicephorus Dukas, sundimtari i parë i Epirit, i cili ndërtohet në perëndim të bregdetit, kështjella e Shën Angelo për të mbrojtur Pirates gjenuez dhe mos shqetësojë për rritjen e kushteve të popullit indigjen dhe të klerit ortodoks. Në 1259, megjithatë, duke i dhënë vajzën e tij Elena Manfredi, bir i Frederick II të Swabia, tiran Michael II Dukas i dha atij një prikë të Korfuzit dhe një kalatë e disa në bregdetin shqiptar, duke i dhënë fund dominimit Bizantin.
 
{{Grise|Gjuha shqipe}}
 
 
== Domain Anjou-Napoli (1266 - 1386) ==