Dallime mes rishikimeve të "Komedia Hyjnore"

1.215 bytes removed ,  8 vjet më parë
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
 
Sistemi moral i Ferrit të Dantes është një shkrirje e kujdesshme e teologjisë së krishtere me etikën pagane. Etika e Aristotelit shërben si burim i parë. I gjithë vizioni i Dantes për botën e përtejme përshkohet nga kristianizmi i ndërthurur me paganizmin. Ky ishte vizioni i kohës së Dantes, sepse botëkuptimi i krishterë i kohës u pasurua shumë nga zbulimi i veprave të [[Aristoteli]]t dhe thellimi në studimin e trashëgimisë kulturore greko-latine. Kështu [[Ferri]], vendi i ndëshkimit hyjnor, ndëshkim që zbatohet nga djajtë, sipas doktrinës së krishtere, është i mbushur me qënie të mitologjisë antike: [[Fati]], Gjigantët, [[Minosi]], [[Cerberi]], Flegjasi, Karonti etj.
 
=== Në kryeqendër të veprës është vetë autori ===
[[Skeda:DanteflorenceCEL.jpg|thumb|350px|Varri pëkujtimor i Dantes në [[Bazilikza e Kryqit të Shenjtë|Bazilikën e Kryqit të Shenjtë]], Firence.]]
Nga njëra anë, bota që ai përshkruan është krijesë e tij, e imagjinatës së tij, mbështetur në teologjinë e krishtere dhe etikën pagane, nga ana tjetër, ai shëtit nëpër të si një kalimtar i rastit, në një kohë kur, siç thamë, vetë është gjyqtari, ndëshkuesi dhe njeriu që ka gjetur mënyrat më të përshtatshme të ndëshkimit.
 
Nga njëra anë ai është eqwew
Në Komedinë e Dantes ndjehen edhe filizat e epokës që është në lindje e sipër. Pikërisht në këtë vepër, ai ndër të parët i thuri një himn madhështor njeriut-sipërmarrës të guximshëm, që nuk ngurron të flijojë veten për të zgjëruar njohuritë mbi botën.
eweweyevepër me vlera unikale artistike, të japë gjykimin për njerëzit e kohës së shkuar dhe bashkëkohësit, dhe ta bëjë gjuhën e popullit të thjeshtë italian një gjuhë të madhe kulture.
 
Vepra e Dantes edhe sot demaskon dhunën që për fat të keq vazhdon të ushtrohet kundër popujve dhe kundër individit.
 
== Botime në shqip ==
Anonymous user