Ndryshimi mes inspektimeve të "Angelina Jolie"

635 bytes removed ,  6 vjet më parë
v (Reverted to revision 1308912 by Addbot on 2013-03-30T00:06:30Z)
 
== Kariera ==
Edhe pse ajo bëri debutimin e saj ekran si një fëmijë së bashku me babain e saj në filmin [[Lookin' to Get Out]] Jolie e filloi karrierën duke vepruar me zell një dekadë më vonë me një film me buxhet të ulët të prodhimit [[Cyborg 2]] (1993):Roli i parë kryesor ajo luajti në filmin [[Hackers (film)|Hackers]] (1995).Ajo u vlersua nga kritikët për mënyrën e paraqitjes në filmin biografik [[George Wallace]] (1997) dhe [[Gia]] (1998) , dhe fitoj një [[Academy Award for Best Supporting Actress]] për preformancën e saj në filmin [[Girl, Interrupted]] (1999).Jolie ka arritur famën e saj më gjerë deri në portretizim në video lojës si personazh një heroinë me emrin (Lara Croft) në [[Lara Croft: Tomb Raider]] (2001),dhe që atëherë ka ngritur veten si një prej aktore/ëve më të mirë-njohur dhe një ndër aktore/ët më të paguar në [[Hollywood]]
<ref>Grabicki, Michelle. [http://www.reuters.com/article/peopleNews/idUSN3030609020071130 Witherspoon is Hollywood's highest-paid actress]. Reuters. November 30, 2007. Accessed September 8, 2008.</ref>.
 
 
Ajo ka pasur sukseset e saj më të mëdha komerciale me filmin aksion-komedi [[Mr. & Mrs. Smith]] (2005) dhe filmin e animuar [[Kung Fu Panda]] (2008)<ref name="Angelina Jolie Movie Box Office Results">[http://www.boxofficemojo.com/people/chart/?view=Actor&id=angelinajolie.htm Angelina Jolie Movie Box Office Results]. Box Office Mojo. Accessed September 8, 2008.</ref>.
Ajo ka pasur sukseset e saj më të mëdha komerciale me filmin aksion-komedi [[Mr. & Mrs. Smith]] dhe filmin e animuar [[Kung Fu Panda.
 
== Jeta private ==
Anonymous user