Ndryshimi mes inspektimeve të "Jugu (gjeografi)"

v (Bot: Migrating 110 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q667 (translate me))
 
== Etimologjia ==
[[Etimologjia]] eTermi fjalësanglisht "''south'', qe ne shqip perkthehet ''jug"'', vjen nga ''(anglishtja e vjetër)'' nga fjala ''suth'', që kanë ngjajshmëri (gjermanishten e vjetër të nivelit të lartë) fjala ''sund'', dhe ndoshta ''sunne'' ''(anglishtja e vjetër)'', me kuptimin e "rajonin e [[Diellit]]".
Gjuhë të tjera kanë nganjëherë kanë edhe burime më interesante. Për shembull, në gjuhën Rutul ''jennet'' do të thotë të dy "parajsë" dhe "jug", për shkak që fisi besimon që parajsa është e vendosur në jug të tokave të Rutul. Në shumë gjuhë të [[Mesoamerica]], "jug" do të thotë edhe "poshtë".
 
Anonymous user