Ndryshimi mes inspektimeve të "Pirro i Epirit"

10 bytes added ,  7 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v
[[Skeda:Pirro.gif|thumb|260px|Pirro i Epirit]]
[[Skeda:Pirro Roma 280aC.jpg|right|thumb|240px|Lufta e pirros në [[Itali]] - [[280 p.l.k]] - [[275 p.l.k]]]]
'''Pirro i Epirit''' ([[297 p.e.s.|297]]-[[272 p.e.s.]]) ishte një nga gjeneralet më të shquar të asaj kohe pas KEJIT dhe mbret i [[Epiri]]t dhe i [[Molosia|Molosisë]]. Ai vinte nga fisi [[ilirët|ilir]] i epirotëve. Ndimues dhe aleat i popujve italian qe ishin në luftë me Romën. Thirrej "shqiponjë" nga ushtarët e tij. U bë i famshëm kur në vitin [[280 p.e.s.]] kaloi [[ngushtica e Otrantos|ngushticën e Otrantos]] me 20 000 këmbësorë, 3000 kalorës dhe rreth 200 elefantë, për të luftuar kundër Romës, e cila rrezikonte qytetin e Tarantos. Në krye të ushtrive të përbëra nga [[molosët]], [[thesprotët]] dhe [[kaonët]], Pirro arriti fitore të dhimbshme kundër ushtrive romake. Në kulturën perëndimore sot shprehja "[[Fitorja e Pirros]]" nënkupton një fitore me sakrifica të mëdha.
 
== Historia ==
Anonymous user