Ndryshimi mes inspektimeve të "Ngjyra"

991 bytes added ,  7 vjet më parë
U kthye versioni 1391681 i bërë nga 80.78.68.138 (diskutimet)
(U kthye versioni 1391681 i bërë nga 80.78.68.138 (diskutimet))
</div>
 
== Lidhje të jashtme ==
Ngjyrat ndahen ne te ngrohta dhe te ftohta. Ngjyrat e ngrohta jane ata qe na krijone ndjesine e te ngrohtit si e verdha, e kuqja, portokalli. nders ngjyrat kane efektin e kundert tek ne keto ngjyra jnae blu, jeshilja, lejlaja etj.
* [http://www.fadu.uba.ar/sitios/sicyt/color/bib.htm Bibliography Database on Color Theory], [[Buenos Aires University]]
* [http://www.research.ibm.com/people/l/lloydt/color/color.HTM Why Should Engineers and Scientists Be Worried About Color?]
* [[Robert Ridgway]]'s [http://lhldigital.lindahall.org/cdm4/document.php?CISOROOT=/nat_hist&CISOPTR=1733&REC=1 ''A Nomenclature of Colors'' (1886)] and [http://lhldigital.lindahall.org/cdm4/document.php?CISOROOT=/nat_hist&CISOPTR=1559&REC=1 ''Color Standards and Color Nomenclature'' (1912)] - text-searchable digital facsimiles at Linda Hall Library
* [[Albert Henry Munsell]]'s [http://www.gutenberg.org/files/26054/26054-h/26054-h.htm A Color Notation], (1907) at Project Gutenberg
* [http://www.aic-color.org/ AIC], [[International Colour Association]]
* [http://video.pbs.org/video/2293574270 The Effect of Color | OFF BOOK] Documentary produced by [[Off Book (web series)]]
* [http://www.amazon.com/ROY-G-BIV-Exceedingly-Surprising/dp/1608196135/ref=sr_1_1?s=books&ie=UTF8&qid=1364410561&sr=1-1 ROY G. BIV: An Exceedingly Surprising Book About Color by Jude Stewart]
 
 
 
 
[[Kategoria:Ngjyra]]
[[Kategoria:Shtypshkronjë]]
[[Kategoria:Grafikë]]