Dallime mes rishikimeve të "Psikologjia"

6 bytes added ,  8 vjet më parë
U kthye versioni 1391835 i bërë nga 46.99.23.254 (diskutimet) : Shpjegimi dhe perkthimi i fjaleve ne greqishten antike jane bere ne paragrafin perkates.
No edit summary
(U kthye versioni 1391835 i bërë nga 46.99.23.254 (diskutimet) : Shpjegimi dhe perkthimi i fjaleve ne greqishten antike jane bere ne paragrafin perkates.)
Drejtimi shkencor në studimin e sjelljes është një karakteristikë e rëndësishme e psikologjisë. Kështu si shkencë, psikologjia ka qëllime dhe metoda shkencore të përbashkëta me shkenca të tjera si p.sh., me [[biologjia|biologjinë]], [[kimia|kiminë]], [[sociologjia|sociologjinë]] dhe [[Antropologji|antropologjinë]].
 
Fjala Psikologji për herë të parë është paraqitur në Angli më [[1693]] por nuk është përdorur dhe nuk është kuptuar një kohë të gjatë deri në [[vitet 1800]]. Është sinonim i përbërë nga dy fjale greke "psiko (shpirtψυχή)" dhe "logos (shkencλόγος)". Psiko në origjinal nënkupton frymëmarrje, por më vone është nënkuptuar si shpirt sepse frymëmarrja është i ndikuar shpirtit e cila ende nuk e ka lëshuar trupin. Në mitologjinë greke Psiko ka qene një grua e cila ka qenë në marrëdhënie dashurie me perëndinë e dashurisë Erosin. Ai ishte dashnor i saj por kishte një kusht ndaj saj që mos t'ia shikonte fytyrën e tij kurrë. Por nga kurioziteti Psikoja një natë vendosi një qiri për t'ia shikuar fytyrën në momentin kur e kupton Erosi atëherë e magjeps atë. Për t'ia arritur ngadhënjimit është dashur të bej një luftë te madhe me përplot rreziqe, por në fund ajo është transformuar në perëndeshë dhe iu është bashkangjitur Erosit në parajsë. Psika simbolizon shpirtin njerëzor.
Gjate [[shekulli XVII|shekullit të shtatëmbëdhjetë]] kuptimi i fjalës psiko është shndërruar në kuptimin e mendjes. Logos, një fjalë tjetër greke, nënkupton shkencën ose arsyen. Sipas rrugëve Greke psikologjia një kuptim mbi arsyen ose mbi mendjen, ose si thuhet sot studimi mbi mendjen.