Dallime mes rishikimeve të "Libia"

22 bytes added ,  7 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (Bot: Migrating 195 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q1016 (translate me))
{{për përmirësim}}
{{KUTIALibia}}
'''Libia''' ndodhet në pjesën veriore të [[Afrika|Afrikës]] dhe përgjatë pjesën veriore të vendit ka dalje në [[Deti Mesdhe|Detin Mesdhe]]. Përndryshe sipërfaqja e këtij vendi kufizohet në lindje me [[Egjipti]]n, në jug-perëndim një pjesë të vogël me[[Sudani]]n, në jug me [[Çadi]]n e [[Nigeri]]n, në pjesën perëndimore me [[Algjeri]]n dhe në pjesën veri-perëndimore me [[Tunizi|Tunizinë]] pas së cilit vije vija bregdetare në Detin Mesdhe.