Dallime mes rishikimeve të "Shpresa Vreto"

fotografia
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
(ai qe t a fut)
(fotografia)
'''Shpresa Vreto''' autore e skenareve të fimit artistik, filmit të vizatuar si dhe autore e librave, shqiptare nga [[Shqipëria]].
 
Shpresa Vreto si duket veprimtarin e saj si përgatitëse e skenareve e ka filluar në filmin e vizatuar. Kështu dihet që ajo ndër të tjera, më 1978, ka pregatitur skenarin e filmit vizatimor ''[[Mirela]]'' <ref name=YT>[[youtube]] : [http://www.youtube.com/watch?v=h0xV6t8uYDk&feature=channel MiReLa]</ref>.Fotografia Më 1981, së bashku me [[Xhanfise Keko]]n bëjnë skenarin e filmit ''[[Kur xhirohej një film]]'' ndërsa më 1986 në filmin ''Fillim i vështirë'' na paraqitet si pregatitëse e vetme e skenarit të këtij filmi, për të vazhduar më tej në vitin 1990 me bashkëpunim, po ashtu si autorë skenash me [[Petrit Ruka|Petrit Rukën]] në filmin ''[[Një djalë edhe një vajzë]]''.
 
Shpresa Vreto po ashtu është autore edhe e librave. Të njohura janë librat me titujt ''Shokë shkolle'' <ref><tt>Shokë shkolle ''Shpresa Vreto''. Shtëpia Botuese "''Naim Frashëri''", 1978</tt></ref> dhe ''Vit i paharruar''<ref><tt>Vit i paharruar ''Shpresa Vreto''. Shtëpia Botuese "''Naim Frashëri''", 1983</tt></ref>
shpresa vreto botura librin vit i paharruar duke sjell ate ne nder autoret me te meri me kete botim shume me te bukur
ajo ka qire ju dhe ju ka perdhenuar ata qe lexojne kete le te me hajne nje kar te madh
ghjfrtnfmrndhhf
Anonymous user