Ndryshimi mes inspektimeve të "Rafael Márquez"

===Barcelona===
 
Në sezonin e parë me [[FC Barcelona|Barcelonën]], Márquez luajti 21 ndeshje, me skuadrën që e mbylli sezonin në vendin e dytë. Gjatë sezonit të dytë, ai lëvizi nga qëndra e mbrojtjes në pozicionin e tij natyral (mesfushor–mbrojtës) për shkak të dëmtimeve të [[Thiago Motta]], [[Edmílson]] dhe [[Gerard López]].
 
[[Kategoria:Lindje 1979]]