Ndryshimi mes inspektimeve të "Rafael Márquez"

===Barcelona===
 
Në sezonin e parë me [[FC Barcelona|Barcelonën]], Márquez luajti 21 ndeshje, me skuadrën që e mbylli sezonin në vendin e dytë. Gjatë sezonit të dytë, ai lëvizi nga qëndra e mbrojtjes në pozicionin e tij natyral (mesfushor–mbrojtës) për shkak të dëmtimeve të [[Thiago Motta]], [[Edmílson]] dhe [[Gerard López]]. Atë vit, [[FC Barcelona|Barcelona]] fitoi titullin e 17 në histori, ajo e fitoi më 14 Maj të vitit 2005 pas barazimit 1–1 kundër [[UD Levante|Levantes]].
 
[[Kategoria:Lindje 1979]]