Ndryshimi mes inspektimeve të "Sokol Shupo"

40 bytes removed ,  6 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
'''Sokol Shupo''' ka lindur 4 Shkurt në vitin 1954 në qytetin e Gjirokastrës. Studiues i muzikës dhe kompozitor shqiptar.
 
Fillon studimet për Kompozicion në në Institutin e Lartë të Arteve (sot Akademia e Arteve) në Tiranë dhe më pas diplomohet edhe në Konservatorin e BukureshtitRumaniILA në vitin 1978. Në vitin 19771983 emërohet pedagog në Institutin e Lartë të Arteve (sot Akademia e Arteve) në Tiranë. Ka dhënë mësim në një sërë Akademish të huaja si p.sh. : Akademinë e Arteve të Sorbonës, në Scuola Cantorum po në Francë dhe në një sërë akademish të Gjermanisë, Austrisë dhe Italisë
Të shumta kanë qenë dhe janë postet e shumta që ai ka mbajtur dhe mban. Ai është Dekan i Fakultetit të Muzikës në Akademinë e Arteve.
President i Balkan Music Information Network, krijues dhe President i Seksionit Shqiptar të International Society for Contemporary Music si dhe botues i “Albanian Music
Anonymous user