Dallime mes rishikimeve të "Nili"

25 bytes removed ,  8 vjet më parë
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
No edit summary
Mendimtari i vjetër Straboni , ka thënë se: “ Nili është dhuratë e Egjiptit”, ndërsa egjiptasit i thonë “Nil-ul-Mubarak”. Lumi Nil kalon nëpër shtatë pengesa ku janë ndërtuar 7 diga për ujitje dhe hidroenergji me anën e të cilave ujitet toka dhe prodhohen afro 15 miliardë Kwh energji elektrike. Ujiten 3 milion ha toke.
 
nili eshte lumi me i madh ne afrik krijohet nga nili i bardhe dhe i kalter te cilet bashkohen tek qyteti kartum ne sudan.
== Shtetet nëpër të cilat kalon ==
Shtetet nëpër te cilen jan : [[Burundi]] , [[Ruanda]] , Tanzania , [[Uganda]] , [[Sudani]] dhe [[Egjipti]]
 
== Shih edhe ==
Anonymous user