Dallime mes rishikimeve të "Athina"

128 bytes added ,  8 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
No edit summary
 
'''Athina''' është kryeqyteti i Athinës Prefektura e rajonit Atikës e [[Greqia|Greqisë]]. E vendosur në Evropën Qendrore (Qendrore), Greqia dhe një qendër të fuqishme ekonomike, kulturore dhe administrative të vendit. Ajo mori emrin e vet nga perëndesha Athena ishte mbrojtës. Athinë sot është një qytet modern dhe i famshëm, si në antikitet ishte një qytet-shtet i fuqishëm dhe një qendër e madhe e kulturës, është një qytet historik në Evropë. Ajo është e njohur në mbarë botën për monumentet e saj historike që kanë mbijetuar, edhe pse pjesërisht, me shekuj. Qyteti historik porti portin e Pireut.
Athina ishte qender e krahines se Atikes qe ndodhej ne Greqine E Mesme.Athina kishte reliev malor te pasur me argjend e mermer.
 
== Etimologjia e emrit ==
Anonymous user