Dallime mes rishikimeve të "Gjuha rumune"

1.032 bytes added ,  7 vjet më parë
v
U kthye versioni 1390134 i bërë nga Klein Muci (diskutimet)
(Faqja u zëvendësua me '{{grise}}')
v (U kthye versioni 1390134 i bërë nga Klein Muci (diskutimet))
{{grise}}Gjuha
|shtet = [[Rumania|Rumani]], [[Moldavia|Moldavi]], [[Vojvodinë|Vojvodina]]
|vendi = [[Evropa|Evropë]]
|folës = rreth 25 milionë
|renditja = 36
|familja =
|emëri =
|zyrtare = Rumani, Moldavi, Vojvodinë
|institucioni = [[Akademia Rumune]]
|iso1 = ro
|iso2 = rum (B), ron (T)
|sil = RUM
}}
 
'''Gjuha rumune''' (''limba română'') ose ''rumanishtja'' është gjuha që flitet nga rreth 25 milionë njerëz dhe gëzon status zyrtar në Rumani, Moldavi, dhe Vojvodinë.
 
Gjuha rumune është mbiquajtur dhe Limba lui Eminescu sipas [[Mihai Eminescu]] poetit të famshëm në Rumani dhe Moldovi.
[[Skeda:Fr-carte-balkans-vlachs.png|thumb|300px|left|Gjuha rumune]]
[[Skeda:Romania Graiuri.jpg|thumb|300px|Dako-rumune]]
{{cung}}
 
== Histori ==
Pasi [[Romakët]] i mundën Dakët në luftë, dakët u romanizuan. Për këtë shak tani gjenden mbi 70 % fjalë latine në gjuhën rumune.
 
[[Kategoria:Gjuhë|Rumune]]
[[Kategoria:Gjuhët romane|Rumune]]
 
{{Link FA|ro}}