Dallime mes rishikimeve të "Dobroshti"

816 bytes added ,  9 vjet më parë
Reverted 3 edits by 88.85.105.211 (talk). (TW)
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
(Reverted 3 edits by 88.85.105.211 (talk). (TW))
 
Bashkëpunimi me komunën e Tearcës Bashkësia vendore e cila ka anëtarë të cilët janë thuajse të gjihtë me fakultete si dhe me tituj shkencorë, kanë dy këshilltarë komunal e i kanë të harmonizuara qëndrimet dhe kërkesat për të mirën e vetë fshatit, të cilën gjë e konfirmon edhe kryetari i kësaj komune Llokman Elezi, i cili deklaron: "Bashkpunimi me Bashkësine vendore dhe me komunën e Tearcës nëpërmjet këshilltarëve nga ky fshat janë shumë të mira, edhe pse fsahti Dobrosht i ka karakteristikat e veta. Për nevojat dhe kërkesat jetika i kanë të harmonizuara veprimet dhe qëndrimet që dëshmon se edhe Këshilli i bashkësisë vendore thuajse të gjitha projektet i koordinon në interes të ndërsjelltë, pra komunë-bashkësi vendore, që bashkërisht të ndihmojnë në të mirën e të gjithve edhe pse presin ende investime në rrafshin e infrastrukturës. Për të ardhmen shprehin dyshim, por prapëseprap ka shenja optimizmi se do të bëhet mirë nëse jetësohet Marrëveshja e Ohrit. Si shumë fshatra, edhe ky fshat me banorët e vetë shpresojnë në ditë më të mira".<ref name=tetova.de/>
 
== Personalitetet ==
{{Commons|Category:St. John the Baptist Church (Dobrošte)|Kishё e Shën Gjon Pagëzori - Dobroshti }}
{{Commons|Category:Dobrošte}}
Personalitete Dobroshtasit gjithmonë përkrahën çështjen kombëtare Duhet veçuar se ky fshat ka dhënë figura të shquara në rrafshin e shkencës, gjithashtu edhe figura të tjera siç është plaku i urtë i konaqeve i cili i ka respektuar me përpikmëri zakonet shqiptare Isen Hasani, Kadri Azemi-luftëtar i vrarë në betejat e Karadakut më 1917, Isen Rustemi, Halil Ivaja - Koxhaku e shumë e shumë të tjerë, ndërsa për periudhën 1940/1945 përmenden Ramadan Ramadani, Metë Azizi, Brahim Halimi, Llokman Lutfiu dhe Hafëz Jusuf Azemi-simbol i Ballit Kombëtar në Luftën e Dytë Botërore.<ref name=tetova.de/>
 
== Referencat ==
{{ref}}
 
== Shih edhe ==
12.937

edits