Ndryshimi mes inspektimeve të "Ema Qazimi"

12 bytes added ,  7 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (Robot: ndryshime kozmetike)
'''Ema Qazimi''' është këngëtare shqiptare nga Shqipëria.
 
Ema Qazimi me këndim filloj të merret para a kohe në moshë të re. Rreth viteve '60 të shekullit të kaluar, në moshën 14 vjeçare Ema, filloj të këndojë edhe në skenë e madhe shqiptare. Për kohë shumë të shkurt ajo u bë pjesë e aktiviteteve të muzikës në nivel të Shqipërisë, si b.f. në [[Festivali i Këngës në RTSH|Festivalin e Këngës së Lehtë]] në Radio, më vonë në Radiotelevizion.<ref>Pierre-Pandeli Simsia : [http://www.vlorenj.com/artikulli_61.html Ema Qazimi, Aktore Këngëtare, Artiste e Merituar] në amzën http://www.vlorenj.com/ </ref>
== Aktivitetit ==
Me këngën "Letër Nënës", për herë të parë merr pjesë në [[Festivali i Këngës në RTSH|Festivalin e Këngës në RTSH]]. Më pas vazhdon të merr pjesë po thuaj se rregullisht në këtë festival. Kështu në dhjetor të vitit 1972, në Festivalin e 11, merr pjesë me këngën "Kush me njeh mua", të kompozur nga [[Agim Prodani]]. Me këtë rastë fiton çmimin e tretë të festivalit. Një vit më vonë, më 1973, në Festivalin e 12-të, Ema Qazimi këndoi dy këngë: "Gjurmë të arta" me muzikë të pregatitur nga [[Kujtim Laro]], e tekst të [[Lirim Deda|Lirim Dedës]]. Me këtë këngë fitojë çmimin e parë dhe u dublua nga [[Vaçe Zela]]. Por edhe kënga tjeter "Sup me sup si malet" e pregatitur nga Agim Prodani së shpejti u dublua nga ana e [[Qemal Kërtusha|Qemal Kërtushës]]. Më 1974, në festivalin e radhës, të 13-in, po ashtu Ema paraqitet me dy këngë. Me këngën "Derdhëm gjak e hodhëm rrënjë" të kompozuar nga [[Kujtim Laro]] e të shkruar nga [[Xhevahir Spahiu]] zuri vendin e dytë në festival, dhe po kjo këngë u dublua më vonë nga [[Thëllënxa Akcani]]. Ndërsa kënga tjetër, "Kënga zjarr" e kompozuar nga [[Tish Daija]] dhe e shkruar nga [[Aleksandër Banushi]] më vonë u dublua nga [[Avni Mula]]. Paraqitja nëpërmjet dy këngëve e Emës në Festivalin e Këngës së RTSH-së, tashmë ishte norm e pa shkruar. Kështu dhe në vitin 1975, në Festivalin e 14, ajo paraqitet me këngën "Buka e duarve tona", një këngë e shkruar nga [[Xhevahir Spahiu]] dhe kompozuar nga [[Kujtim Laro]] dhe me të mori çmimin e parë. Kjo këngë më vonë u dublua nga [[Alida Hisku]]. Ndërsa kënga e dytë me të cilën e paraqitë, titullohet "Dashuria më e madhe" e shkruar nga [[Fatmir Gjata]] me muzikë të pregatitur nga Agim Prodani, nuk e pati fatin e të parës, por edhe kjo fitoi çmimin e tretë dhe më vonë u dublua nga [[Lindita Sota]]. Më 1976, në Festivalin e Këngës së RTSH-së, Ema këndoi po ashtu dy këngë. Këngën "Buka dhe çeliku" me muzikë të pregatitur nga Agim Prodani e të shkruar nga Pandeli Koçi e cila më vonë u dubluar nga [[Zeliha Sina]]. Kjo këngë doli fituese e çmimit të dytë. Kënga tjetër që mori çmimin e tretë, ishte "Këngë për Tiranën" me muzikë të [[Nikolla Zoraqi]] dhe tekst të [[Dritëro Agolli]]. Po ashtu edhe kjo këngë më vonë u dubluar nga [[Gaqo Çako]]. Festivali i Këngës së RTSH-së, në Republikën e Shqipërisë për kohë të gjatë ishte ngjarja më e lartë shtetërore e kulturës sa i përketë muzikës, mirëpo, Ema për shkak të një turneu në Greqi në vitin 1977, në Festivalin e 16 nuk pati mundësi të marrë pjesë. Por në vitin pasues, më 1978, në Festivalin e 17-të, ajo prapë u kthye. Kësaj radhe me këngën "Shqipëri o vendi im", një këngë e shkruar nga [[Hysni Milloshi]] dhe kompozuar nga [[Avni Mula]]. Me këtë këngë mori çmimin e dytë dhe si zakonisht për këngët e saja, edhe kjo u dublua më vonë. Tani nga ana e vetë autorit, Avni Mula. Kënga e dytë "Këputa një gjethe dafine", me të cilën u paraqit në duet me [[Liljana Kondakçi]]un, u dublua nga [[Gaqo Çako]] i cili në këtë festival kishte fituar çmimin e parë. Kënga "Trëndelinë dhe këngë" e shkruar nga Hysni Milloshi dhe e kompozuar nga Avni Mula, ishte kënga me të cilën Ema Qazimi në vitin 1978 u paraqit në Festivalin e 18 të Këngës në RTSH. Ishte kjo hera e parë që Ema u paraqit vetëm me një këngë në këtë festival, që nga fillimi i pjesmarrjes së saj në të. Për Festivalin e 19 të Këngës në RTSH, [[Feim Ibrahimi]] për Emën kishte pregatitur këngën e titulluar "Nën yje e prisnim vitin e ri". Dublimin e kësaj e ka bërë [[Gaqo Çako]], ndërsa kënga tjetër me të cilën u paraqit titullohej "Për ty çelin mijëra mëngjese" dhe ishte pregatitur nga Avni Mula i cili edhe e dubloi. Në vitin 1980, në Festivalin e 20 të Këngës në RTSH, në skenë doli me këngën "Shqipëria jonë". Tekstin e kësaj e kishte pregatitur [[Zhuliana Jorganxhiu]] ndërsa muzikën Kujtim Laro, dublimi i saj është bërë nga Alida Hisku. Ndërsa kënga e dytë "Krenari e brezave" fitoi çmimi e parë. Kjo ishte shkruar nga [[Gjokë Beci]], kompozuar nga Feim Ibrahimi dhe dubimi i saj është bërë nga Liliana Kondakçiu.
Anonymous user