Dallime mes rishikimeve të "Ahmet Kurt Pasha"

ska përmbledhje të redaktimeve
v (Bot: Migrating 2 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q3304743 (translate me))
 
== Krijimi i Pashallekut ==
Ahmet Kurt Pasha beri te mundur ne fhsehtesifsehtesi me [[Sublime Porte]]Porten e Madhe kunder [[Mehmed Pasha Bushati]] inne 1774, thusduke creatingkrijuar thePashallekun [[Pashalike of Berat]]Beratit. ForPer hissherbimin service, the [[Sultan]] gave him territories in central [[Albania]]. He then managed to extend his [[pashalik]] until his death ine 1787tij, incorporatingSulltani territoriesi ofdha allterritore centralne Albania, borderingShqiperine toe themesme. north with the [[Pashalik of Scutari]] and to the south with the [[Pashalik of Yanina]].
ai mw vonw e zgjeroi territoret qe zoteronte derisa vdiq nw 1787, duke perfshire territore nga e gjithe Shqiperia e mesme, duke mbetur ne kufi me [[Pashalik of Scutari]] ne veri dhe ne jug me Pashallekun e Janines.
 
Ahmet Kurt Pasha ka qene gjyshi i [[Ali Pasha]], duke qene i ati i mamase se Aliut, Hanka.{{citation needed|date=March 2011}}
Anonymous user