Dallime mes rishikimeve të "Jusufi"

25 bytes added ,  8 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
v (Bot: Migrating interwiki links, now provided by Wikidata on d:q563644)
vNo edit summary
10 - '''Jusufi''', i biri i Ja'kubit. Vëllezërit e kishin hedhur ne grope por e kishte shpëtuar Allahu, subhanehu ve teala. Është i ndershëm dhe bir i te ndershmeve. Ishte shume i bukur dhe Allahu, subhanehu ve teala, e ruajti nga dredhitë e gruas se sundimtarit. Allahu e dërgoi si pejgamber dhe ia dhuro begatinë e komentimit te ëndrrave dhe ia mundësoi te sundoje te toke. Thotë Allahu, subhanehu ve teala, "kështu (sikuse e shpëtuam nga bunari). Ne i bëmë vend Jusufit në tokë (në Egjipt), e që t'ia mësojmë atij shpjegimin për disa ëndrra..." (Jusuf 21).
 
{{Profetët në Kuran}}