Dallime mes rishikimeve të "Ndershmëria"

16 bytes added ,  8 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (Bot: Migrating 23 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q337349 (translate me))
No edit summary
'''Ndershmëria''' është cilësia njerzorenjerëzore e marrdhëniesmarrëdhënies dhe veprimit me [[Çiltërsia|çiltërsi]], [[E vërteta|vërtetësi]] dhe [[Drejtësia|drejtësi]] në të gjitha pikëpamjet e jetës. NdershmeriaNdershmëria mund të përshkruhet edhe si shmangia e [[Gënjeshtra|gënjeshtrës]], [[trillimi]]t dhe [[mashtrimi]]t. Në krahasim me [[Vëtetësia|vërtëtësinë]], emërtimi ndershmëri nënvizon mungesën e shtysave përfituese të gënjeshtrës dhe njëkohesisht lejueshmërinë e paparamenduar të çuarjes në [[Gabimi|gabim]], kjo do të thotë njeriu mund të mbesë i ndershëm, edhe nëse ai i tregon tjetrit të pavërtetën, të cilën ai e beson vetësi të vërtetë.
 
Në pikëpamjen e [[Etika|etikës]], ndershmëria zakonisht mendohet cilësi pozitive. Megjithese në jetën e përditshme shumica e njerezve i lejon vetvetes gënjeshtra të vogla, duke e menduar ndershmërine absolute si [[Naiviteti|naivitet]] ose madje marrëzi.