Dallime mes rishikimeve të "Spixana"

1.937 bytes added ,  9 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
v (Bot: Migrating 27 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q54005 (translate me))
No edit summary
{{Komuna (Itali)
'''Spixanë''', ''([[Italisht]]:Spezzano Albanese)'' është një fshat në [[Calabria|Kalabrisë]] së [[Itali]] i cili është i banuar me [[arbëreshë]].
|Komuna = Spixana
|Gjuha vendase = [[Gjuha Italiane|Italisht]]
|Emri Italisht = Spezzano Albanese
|Flamuri_figura =
|Flamuri_artikulli =
|Stema_figura =
|Stema_artikulli = 100px
|Pamje = Piazza del mercato (Spezzano Albanese).jpg
|Përshkrimi i pamjes = Sheshi i tregut në Spixanë
<!--Administrimi territorial-->
|Shteti = [[Italia]]
|Rajoni = [[Kalabria]]
|Provinca = [[Provinca e Kozencës|Kozenca]]
 
<!--Statistika dhe Transporti -->
|Vendasit = spixanjotë
|Sipërfaqja = 33,33
|Kodi Postal = 87019
|Prefiksi = 0981
|Faqja Zyrtare = [http://www.comune.spezzano-albanese.cs.it/ www.comune.spezzano-albanese.cs.it]
 
<!--Demografia -->
|Popullsia = (2010) 3 693
|Dendësia = 64,79
 
|Kryetari i Komunës = Giovanni Cucci
|Shenjti mbrojtës = Zoja e Mirë
|Dita e shenjtit = E martë, pas ditës së Pashkës
 
|Harta_foto = Italy location map.svg
|gjer_g = 39
|gjer_m = 40
|gjer_s = 0
|gjer_dr = N
|gjat_g = 16
|gjat_m = 19
|gjat_s = 0
|gjat_dr = E
|shënim =
}}
 
[[Skeda:Map of comune of Spezzano Albanese (province of Cosenza, region Calabria, Italy).svg|thumb|right|275px|Vendodhja e Komunës së Spixanës në Provincën e Kozencës]]
 
'''Spixana''' (italisht: ''Spezzano Albanese'') është një qytet dhe komunë në [[Provinca e Kozencës|Provincën e Kozencës]] së Rajonit të [[Kalabria|Kalabrisë]] në [[Itali]].
 
Fshati, që ndodhet në pjesën e poshtme të luginës së lumit Krati, është e përkatësisë etnike, kulturore dhe gjuhësore arbëreshe, ose italo-shqiptare.
 
{{Komunat e Provincës së Kozencës}}
 
[[Kategoria:Komunat e Kozencës]]
[[Kategoria:Komuna të Kalabrisë]]
[[Kategoria:Vendbanime Arbëreshe në Itali]]
 
 
 
{{evropa-gjeo-cung}}