Ndryshimi mes inspektimeve të "Mesxhidi Aksa"

12 bytes added ,  7 vjet më parë
v
v
]]
 
Fasada e xhamisë ëshrë ndërtuar më 1065 nën urdhërat e Kalifit fatimid al-Mustansirit. Ajo u kurorëzua me një parmak të përbërë nga arkada dhe kolona të vogla. [[Kryqëzatat|Kryqtarët]] e dëmtuan fasadën gjatë peruidhës së sundimit të tyrë në Palestinë, por u restaurua dhe u rinovua nag Ajjubidët.
 
== Rëndësia fetare në Islam ==