Ndryshimi mes inspektimeve të "Medina"

1.914 bytes added ,  6 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
v
{{Coord|24|26|0|N|39|36|0|E|display=title}}
{{Qytete
{{Kartela vendbanim
|qyteti = El Medina El Muneuere</br>المدينة المنورة |
|emblema emri = noimage.png = Medina
| emri_amtar = اَلْمَدِينَة اَلْمَنَوَّرَة <br/> al-Madīnah al-Munauuarah
|vendndodhja = Medina, Saudi Arabia locator map.png
|sheshi lloji_vendbanimit = Masjid Nabawi. Medina, Saudi= Arabia.jpgQytet
|popullsia nofka = Qyteti 1300000i (2006)Ndritur
|dëndësia motoja = =
|sipërfaqja figura = = Madinah Montage.jpg
|cili shtetfigura_përshkrimi = Pamje [[Arabianga Saudite]]Medina
 
|cili rreth = [[Al Madinah|Provinca Al Madinah]]|
|adresa eflamuri_figura kuvendit = rruga nr. =
|numri iflamuri_artikulli postes = vetëm nr. =
|prefiksi flamuri_gjerësia = + =
|shënim stema_figura = =
|faqe zyrtare e kuvendit =
| stema_artikulli =
|kryetari momental = Abdulaziz Al-Hussein
| stema_gjerësia =
|partia udheheqese =
 
|shënim =
| shteti = KSA
| shteti_shënim =
| shkalla_administrative = 2
|cili rrethndarja_adm_shkalla_1 = [[Al Madinah|= Provinca Al Madinah]]|
| ndarja_adm_shkalla_2 =
| ndarja_adm_shkalla_3 =
| kryetari = Khalid Taher
| kryetari_partia =
 
| lartësia = 608
| sipërfaqja = 589
| sipërfaqja_urbane = 293
| sipërfaqja_metropolitane =
| sipërfaqja_tokë =
| sipërfaqja_ujë =
| popullsia = 1,180,770
| popullsia_data = <sup>(2010)</sup>
| popullsia_urbane = 918,889
| popullsia_metropolitane =
| dendësia = 2,000/km2
 
| prefiksi =
| targa =
| etnohoronimi =
| themelimi =
| zona_klimatike =
| zona_kohore = [[UTC+3]]
| ora_verore =
| kodi_postar =
| aeroporti =
| aeroporti_largësia =
| www =
| www_përshkrimi =
| www_gjuha =
 
|vendndodhja harta_foto = = Medina, Saudi Arabia locator map.png
| harta_foto_përshkrimi =
| harta =
| harta_gjerësia =
| harta_përshkrimi =
| gjer_g =
| gjer_m =
| gjer_s =
| gjer_dr =
| gjat_g =
| gjat_m =
| gjat_s =
| gjat_dr =
| harta2 =
| harta_gjerësia2 =
| harta_përshkrimi2 =
| gjerësia =
| gjatësia =
}}
 
'''Medina''' {{IPA|/mɛˈdiːnə/}} ([[Arabishtja|ar.]]:<font size="4">المدينة المنورة</font>, [[sqt]]. {{IPA|ælmæˈdiːnæl muˈnɑwːɑrɑ}} ose <font size="4"> المدينة </font>[[sqt]]. {{IPA|ælmæˈdiːnæ}}, gjithashtu përkthehet në shqip si Medina, zyrtarisht njihet si '''El-Medinetul-muneuere'''), është qytet në [[Hixhaz]] një krahinë në perëndim të [[Arabia Saudite|Arabisë Saudite]] dhe është kryeqendra e provincës [[Provinca Al Medinah|Al Medinah]]. Është qyteti i dytë më i shenjtë [[Islam]] dhe vendi i varrimit të [[Muhammedi|Muhammedit]]t ''(paqa qoft mbi të)''.
 
== Përmbledhje ==