Ndryshimi mes inspektimeve të "Asteroidet"

3 bytes removed ,  7 vjet më parë
v (Roboti: Duke korrigjuar ridrejtimet)
== '''Asteroidët''' ==
 
'''Asteroid planet i vogel'''). Me këtë emer quhen një mizërimori trupash qe vertiten rreth ''Diellit'' sipas orbitash te perfshira kryesisht ndërmjet orbitave te Marsit dhe te Jupiterit. Quhen gjithashtu edhe '''planetoidë'''', por sot kjo fjalë ka marre tjetër kuptim. Janë planete shumë te vegjel. Me i madhi prej tyre, [[Ceresi]], e ka diametrin prej 800 km.
 
 
Anonymous user