Dallime mes rishikimeve të "Fizika bërthamore"

v (Bot: Migrating 61 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q81197 (translate me))
 
Objekt studimi i Fizikes bërthamore është bërthama e atomit e cila ngjason me një sferë kompakte të dendur që ka ngarkes pozitive. Pothuajse tër masa e atomit është e barabate me masën e bërthames , ku masa e elktronit ne këtë rast merret si e papërfillshme pasi qe masa e tijë krahsuar me atë të bërthames është rreth 2000 herë më e vogël.
Grimcat me të vogla se sa bërthama i quajm grimca subatomike
berthama perbehet nga protonet,neuronet dhe elektronet. protonet jane me ngarkese pozitive,neuronet jane pa ngarkese,ndersa elektronet me ngarkese negative.protonet dhe neuronet gjenden ne berthame ,ndersa elektronet ne orbitat e berthames....
 
 
== Pak histori ==
Anonymous user