Dallime mes rishikimeve të "16 janar"

10 bytes removed ,  7 vjet më parë
v
gramatikë
v
v (gramatikë)
 
== Ngjarje ==
* [[1547]] - Ivani IV u bëkurorëzohet [[Cari i Rusisë]].
* [[1556]] - Filipi II u bëkurorëzohet [[Mbreti i Spanjës]].
* [[1777]] - [[Vermont]]i u pavarësuashkëputet nga [[New York]].
* [[1920]] - [[Zeta Phi Beta]] Sorority Inc. u themelua në kampusin e Universitetit të Haruardid[[Harvard|Harvardit]].
* [[1945]] - [[Adolf Hitler]] kaloi në bunkerin e tijëtij nëntokësor të ashtuquajtur [[Führerbunker]].
* [[1956]] - Presidenti egjitas [[Gamal Abdal Nasser]] pretendon të çlirojë Palestinën nga hebrenjtë.
* [[1969]] - Studenti çek [[Jan Palach]] bëri vetëvrasje duke bërë [[vetë flijimi|vetë flijimvetëflijohet]] në [[Pragë]], në protestë kundër okupimit sovjetik.
* [[1970]] - [[Buckminster Fuller]] fitoi [[Medaljoni i Artë|Medaljonin e Artë]] nga [[Instituti Amerikan i Arkitekturës]].
* [[1991]] [[SHBA]]-të dhe aleatët e sajësaj filluan Luftën e Gjirit, me sulme masive ajrore ndaj objektetobjekteve ushtarake dhe industriale në [[Irak]] dhe [[Kuvajt]], në ora 19 pas skadimit të ultimatumit nga [[OKB]]-ja.
* [[2001]] - Presidenti [[Laurent-Désiré Kabila]] u vra nga një nga truprojat e tijatij.
* [[2011]] - [[Ilir Meta]], lideri i partisë [[LSI]], shpallet i pafajshëm nga Gjykata e Lartë, për akuzat e korrupsionit aktiv gjatë periudhës kur ishte Zv/kryeministër.
 
== Lindje ==