Ndryshimi mes inspektimeve të "Kategoria e Tretë"

ska përmbledhje të redaktimeve
{{Infobox liga futbollistike
| emri = Kategoria e Trtë
| foto = Kategoria Trete.jpg
| madhësia = 250px
| kombëtarja =
| konfederata = [[UEFA]]
| themelimi = 1911
| sezoni_i_parë = 1911
| prishja =
| divisione =
| ekipe =
| feeds =
| hipin_në = [[Kategoria e Dytë]]
| bien_në =
| niveli =
| kupa_kombëtare =
| kupa_ndërkombëtare = [[UEFA Liga e Kampionëve]],[[UEFA Kupa]]
| kampioni =
| sezoni = [[Kategoria e Tretë 2013-2014]]
| klubi_më_i_sukseshëm =
| i pari =
| tv =
| website =
}}
[[Skeda:Kampionati i Kategorisë së tretë.png|200px|right|thumb]]
'''Kategoria e Tretë''' është kampionati i nivelit të katërt dhe më minimal të futbollit profesionist në [[Shqipëri]]. Në sezonin 2013-14 marrin pjesë 19 skuadra dhe fituesit fitojnë të drejtën për tu ngjitur në [[Kategoria e Dytë|Kategorinë e Dytë]] si dhe trofeun sezonal në finalen mes ekipeve renditura të parët në grupe. Skuadrat e renditura të fundit nuk mund të bien nga kategoria, por mund të provojnë sezonin tjetër për tu ngjitur një kategori më lart, ose për një renditje më të mirë.