Ndryshimi mes inspektimeve të "Kategoria e Tretë"

ska përmbledhje të redaktimeve
| website =
}}
[[Skeda:Kampionati i Kategorisë së tretë.png|200px|right|thumb]]
'''Kategoria e Tretë''' është kampionati i nivelit të katërt dhe më minimal të futbollit profesionist në [[Shqipëri]]. Në sezonin 2013-14 marrin pjesë 19 skuadra dhe fituesit fitojnë të drejtën për tu ngjitur në [[Kategoria e Dytë|Kategorinë e Dytë]] si dhe trofeun sezonal në finalen mes ekipeve renditura të parët në grupe. Skuadrat e renditura të fundit nuk mund të bien nga kategoria, por mund të provojnë sezonin tjetër për tu ngjitur një kategori më lart, ose për një renditje më të mirë.