Dallime mes rishikimeve të "Tigri"

23 bytes removed ,  7 vjet më parë
}}
 
'''Tigri''' (''Panthera tigris'') është shtazë grabitqare dhe pjesëtari më i madh i familjes së felinëve (maceve). Territori ku jeton tigri është kryesisht Azia. Në xhungël, ambienti i tij, lëviz pa bërë zhurmë kur e kap prenë e tij. Për këtë qëllim, ai është i pajisur me kthetra të mprehta. Qimet e lëkurës janë përshtatura ambientit të xhunglës. Kjo bën që tigri të fshihet nëpër barin e lartë. Preardhja e tij mund të lidhet me një kafshë dy metra të gjatë, e parë në tokë 40 milion vjet më parë, që konsiderohej me ropqiri i ropqirave paraardhësi i felinve të sotëm, përfshirë dhe macen e shtëpisë.
 
== Dukja ==
Anonymous user