Ndryshimi mes inspektimeve të "Rimanishta"

2 bytes added ,  7 vjet më parë
v (Bot: Migrating interwiki links, now provided by Wikidata on d:q12758334)
 
== Historia ==
Rimanishte fshat malore i cili shtrihet ne veri lindje te Prishtines ne dokumentet e gjetura daton qe nga shekulli i XIV i njohur me emrin Rimaniste. Ka rreth 140 shtepi me 950 banore, nga Prishtina eshte larg 15 km kurse kufizohet me keto fshatra, me Besien,Vranidollin,Serofcin,Ternaven,Vanovcin,Sharbanin,Siqeven. Banoret e Rimanishtes jane te ndare ne disa lagje si Rexha, Musliu, Lahu, Rexha, Arifi, Mustafa, Syla etj. Me teper se gjysma e territorit te fshatit eshte mal kurse gjysma tjeter eshte livadhe dhe toke e punushme e cilesise jo te mire .
 
== Gjeografia ==
Anonymous user