Dallime mes rishikimeve të "Televizioni"

2.981 bytes added ,  7 vjet më parë
Shiko edhe
v (Bot: Migrating 145 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q289 (translate me))
(Shiko edhe)
== Shiko edhe ==
Në kuptimin shoqëror ky term përdoret për emituesit e programeve.
 
Televizioni , apo TV për të shkurtër , ( nga televizioni francez , do të thotë " televizor " ; nga τῆλε lashtë greke ( Tele ) , që do të thotë " larg " , dhe Visio Latine , që do të thotë " të parit " ) është një medium telekomunikacionit për transmetimin dhe marrjen e imazhe lëvizin që mund të jetë pikturë njëngjyrëshe ( zi - dhe - bardhë ) ose me ngjyrë , me ose pa zë shoqërues . " Televizioni " mund t'i referohet në mënyrë specifike për një televizor , program televiziv , ose të transmetimit televiziv .
 
Komerciale në dispozicion që nga fund të 1920 ,televizori është bërë e zakonshme në shtëpitë , bizneset dhe institucionet , veçanërisht si një mjet për reklamat , një burim i argëtuese , dhe lajme . Që nga viti 1950 , televizioni ka qenëmedium kryesor për formim e opinionit publik . [ 1 ] Që nga viti 1970 , disponueshmëria e video kaseta , laserdiscs , DVD dhe tani Blu- ray disqe kanë rezultuar në televizor shpesh duke u përdorur për shikimin e regjistruar si edhe si material transmetimit. Në vitet e fundit , televizioni Interneti ka parë ngritjen e televizionit në dispozicion nëpërmjet internetit përmes shërbimeve të tilla si iPlayer dhe Hulu .
 
Në vitin 2009 , 78 % e familjeve në botë në pronësi të paktën një televizor , një rritje prej 5% mbi vitin 2003. [ 2 ]
 
Edhe pse forma të tjera të tilla si televizion me qark të mbyllur ( CCTV ) janë në përdorim , përdorimi më i zakonshëm e mesme është për transmetim televiziv, i cili ishte modeluar ne sistemet ekzistuese të radio transmetimit të zhvilluara në vitet 1920 , dhe përdor të lartë - powered radio - frekuencave transmetues për të transmetuar sinjalin televiziv për të marrësit individual TV .
 
Sistemi televiziv transmetimit është shpërndarë në mënyrë tipike me anë të transmetimeve të radios në kanalet e caktuara në brezin 54-890 MHz frekuencave . [ 3 ] Sinjalet tani transmetohen shpesh me stereo apo surround sound në shumë vende . Deri të viteve 2000 , programet e transmetuara televizive janë transmetuar në përgjithësi si një sinjal televiziv analog , por gjatë dekadës disa vende shkuan pothuajse ekskluzivisht dixhitale .
 
Një standardi televizori përmban qarqeve të shumta të brendshme elektronike, duke përfshirë ato për pranimin dhe deshifrim sinjale transmetuese . Një pajisje ekran vizuale e cila i mungon një akordues quhet si duhet një monitor video, në vend se një televizion . Një sistem televizion mund të përdorin standarde të ndryshme teknike të tilla si televizion dixhital ( DTV ) dhe televizion definicion të lartë (HDTV). Sistemet televizive janë përdorur edhe për mbikëqyrjen , kontrollin e procesit industriale , dhe udhëzuese të armëve , në vendet ku vëzhgimi i drejtpërdrejtë është e vështirë ose e rrezikshme . Disa studime kanë gjetur një lidhje midis ekspozimit fillimet në televizion dhe ADHD . [ 4 ]
* [[Lista e Radio Televizioneve]]
 
Anonymous user