Dallime mes rishikimeve të "Therepeli"

4 bytes added ,  8 vjet më parë
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
=== Bujqësia ===
 
Në fshatin e Therepelit, ashtu si dhe gjithë rrethi i Skraparit[[Skrapari]]t, blegtoria dhe bujqësia kanë qënë në të kaluarën, (madje edhe sot ruajnë përparësinë) si degët e para të përmbajtjes ekonomike, ndonëse trashëgojnë një prapambetje mjaft të madhe. Për të gjithë banorët e krahinës ishte dhe është ende e mjeruar gjendja ekonomike, duke shpjeguar kështu dukurinë e migrimit jashtë e brenda Shqipërisë. Ndonëse nuk egziston, prej më shumë se 50 vjetësh zija e bukës ka qënë jo e rrallë në këtë fshat. Kjo i detyronte dhe i detyron për të marë rrugën e kurbetit shumë djem e vajza që punojnë për një jetë më të mirë.
 
Por duhet theksuar se vitet e fundit ka filluar që të organizohet punohet më tepër në organizimin e punëve në bujqësi dhe fermerët të orientohen në drejtime të caktuara dhe kjo ka sjellë dhe një rritje të mirëqenies së tyre.
Anonymous user