Dallime mes rishikimeve të "Woodrow Wilson"

7 bytes removed ,  7 vjet më parë
U kthye versioni 1412582 i bërë nga 93.159.195.221 (diskutimet)
(U kthye versioni 1412582 i bërë nga 93.159.195.221 (diskutimet))
[[Skeda:President Woodrow Wilson portrait December 2 1912.jpg|thumb|Woodrow Wilson]]
 
'''Thomas Woodrow Wilson''' lindi më [[28 dhjetor]] [[1856]] në [[Staunton (Virginia)|Staunton]], [[Virginia]], [[ShBA|SHBA]]; vdiq më [[3 shkurt]] [[1924]] në [[Washington (D.C.)]]. Ishte prej [[1913]] deri [[1921]] [[Lista e Presidentëve të ShBA|President të SHBAShBA]]. Wilson në vitin [[1919]] merr çmimin [[Çmimi Nobel|Nobel]] për paqe.
 
==Në Shqipëri==
Presidenti Wilson gëzon respekt në kombin shqiptarë për rezistencën që bëri ndaj moscoptimit të mëtejshëm të Shqipërisë dhe njohjen e pavarsisë së saj. Qeveria e Nolit e pas revolucionit të qershorit 1924 i vuri emrin '''Qyteti Uillson''' qytetit të [[Shëngjini]]t në nder të presidetit të [[SHBA]]-ve [[Woodrow Wilson]]. Emërtimi u mbajt deri në kohën e komunizmit.
 
 
Wilson lindi në Staunton, Virginia më 28 dhjetor, 1856 si femija i trete i Reverend Dr Jozefit Ruggles Wilson (1822-1903) dhe Jessie Janet Udrou (1826-1888), prejardhja e tij ishte skoceze dhe skocez- irlandez. Gjyshërit e tij nga babai emigruan në Shtetet e Bashkuara nga Strabane, Qarku Tyrone, Irlandë (tani Irlanda e Veriut), në 1807. Nëna e tij ka lindur në Carlisle, të Cumberland, Angli, bija e Rev Woodrow Dr Thomas, i lindur në Paisley, Skoci dhe Marion Williamson nga Glasgow.
 
 
Babai i Wilson ishte me origjinë nga Steubenville, Ohio, ku gjyshi i tij kishte botuar një gazetë, te quajtur The Western Herald and Gazette,, e cila ishte pro-tarifore dhe anti-skllavëri, prindërit e Wilsonit kishin lëvizur në jug më 1851 . Babai i tij e mbrojti, robëri skllevër në pronësi dhe të ngritur një shkollë të dielën për ta. Ata kujdesen për ushtarët e plagosur në kishën e tyre. Babai gjithashtu shërbeu për pak kohë si një kapelan në ushtrinë aleate. [16] memorie më të hershme Woodrow Wilson-së, nga mosha tre, ishte i dëgjuar që Abraham Lincoln ishte zgjedhur dhe se lufta po vinte. Wilson do të kujtoj gjithmonë duke qëndruar për një moment në krah Robert E. Lee dhe duke kërkuar deri në fytyrën e tij. [16]