Dallime mes rishikimeve të "Beqir Vokshi"

No change in size ,  8 vjet më parë
vNo edit summary
Ajë ishte Udheheqes i [[Komuniteti i Gjakovës|Komunitetit të Gjakovës]] dhe Komandant i Ushtisë te [[Zona Neutrale e Junikut|Zonës Neutrale të Junikutt]]ë krijuar nga Fuqitë e Mëdha në vitin 1921. Beqir Vokshi u vra pas shpinde pabesisht nga [[Hasan Prishtina]], Azem dhe Shote Galica të cilët i ndihmuan Kosata Peqan-it të hyne në Pejë më Flamurin e Azem Galices. Kosta Peqani ishte ai i cili masakroi popullaten e Pejës. Hasan Prishtina ishtë iniciatori kryesor i Kryegritjes Bolshevike, për të rrëzuar qeverinë shtetformuese të Ahmet Zogut. [[Mbreti Zogu I|Ahmet Zogu]] e kishtë thirrur Beqir Vokshin për te ndaluar vëllavrasjen, e cila kishte filluar nga sulmi i [[Rrethi i Tropojës|Tropojes]] dhe rrethimi i Krumës nga Hasan Prishtina.
 
Kete artikullin kush e ka shkruaeshkruar, Leka Zogu apo ndonje tjeter nga Legaliteti?
 
[[Kategoria:Biografi shqiptarësh]]
109

edits