Dallime mes rishikimeve të "Hugo Çavez"

5 bytes added ,  7 vjet më parë
 
=== Refuzimi i mbikqyrjes së të drejtave të njeriut ===
Qeveria e Chavezit bllokoi organizatat ndërkombëtare të monitoronin praktikat e të drejtave të njeriut në vend. Në vitin 2008, qeveria e Chavezit arrestoi dhe dëboi përfaqësuesit e Human Rights Watch pasi ata dhanë një raport që dokumentonte shkeljet nga qeveria të normave të të drejtave të njeriut. Pas dëbimit, ministri i atëhershëm i jashtëm i tij dhe pasuesi i tij i tanishëm, [[Nicolás Maduro]], njoftoi se, "Çdo i huaj që vjen për të kritikuar vendin tonë do të dëbohen menjëherë."<ref>[http://www.hrw.org/news/2013/03/05/venezuela-chavez-s-authoritarian-legacy Human Rights Watch]</ref>
 
Në mandatin e dytë të Chavezit, përqendrimi i pushtetit dhe dobësimii i mbrojtjes së të drejtave të njeriut i dha dorë të lirë qeverisë për t'i frikësuar, censoruar, dhe dënuar penalisht venezuelianët që kritikonin presidentin dhe politkën e tij.
 
==Vitet e fundit të jetës==
Më [[30 qershor]] [[2011]], Çavez deklaroi se u shërua pas një operacioni për heqjen e qelizave tumoriale.<ref>[http://english.eluniversal.com/2011/07/01/president-chavezs-address-to-the-nation.shtml "President Çavez's address to the Nation"].</ref> Në dhjetor 2012, iu nënshtua një operacioni të dytë.<ref>{{cite web|author=Virginia Lopez in Caracas |url=http://www.guardian.co.uk/world/2012/dec/09/hugo-chavez-names-successor-cancer-surgery |title=Hugo Çavez names successor after confirming need for cancer surgery |publisher=Guardian |date= |accessdate=2013-02-02}}</ref> Ai duhet të bënte betimin e mandatit të katërt presidencal më 10 janar2013, por Asambleja Kombëtare e Venezuelës ra dakord ta shtyjë për më vonë, pasi Çavez të merrte veten nga trajtimi i tretë mjekësor në [[Kubë]].<ref>
Anonymous user