Dallime mes rishikimeve të "Gjuha kroate"

221 bytes added ,  7 vjet më parë
v
tabella e gjuhës
v (Bot: Migrating 152 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q6654 (translate me))
v (tabella e gjuhës)
{{Gjuha
|shtet = Gjuha{{flamuri|Kroacia}} kroate[[Kroaci]]
|vendi = hrvatski jezik
|renditja = <ref name="a">E paqartë pasi mungon një ndarje e prerë ndërmjet kroatishtes, serbishtes, gjuhës boshnjake dhe asaj malazeze.</ref>
|renditja = 95
|popullata = 75.000.0005 milionë <sup><sup>CENSUS 2004</sup></sup>
|familja = [[Gjuhët indo-evropiane]]
|emëri = [[Grupi Sllav]]
|zyrtare = {{flamuri|Kroacia}} [[KroaciaKroaci]] <br> {{flagicon|EU}} [[Bashkimi Europian]]
|institucioni = [http://www.ihjj.hr/ Institut za hrvatski jezik]
|iso1 = hr
|sil = HRV
}}
'''Gjuha Kroate''' (kroacishtja), (''[[Gjuha Kroate|kroacishtkroatisht]]'': hrvatski jezik), ështëflitet njënga vendish-jugosllvët jugvetëidentifikohen kroatë pjesës qendrore të [[Kroacia|Kroaci]], [[EvropaSllovakia|Sllovaki]], buzë[[Bosnje-Hercegovina|Bosnje-Hercegovinë]] Detitdhe [[AdriatikSerbia|Serbi]].
[[Skeda:Bascanska ploca.jpg|thumb|right|250px|<center>Gjuha Kroate 1000 - 1100.]]
Është një [[Gjuhët indo-evropiane|Gjuhëgjuhë Indoindo-Evropianeeuropiane]] dhe i takon familjes së gjuhëve [[Grupi Sllav|sllav]]e.
[[Skeda:Vatican Croatian Prayer Book.jpg|thumb|205px|right|Gjuha Kroate (1380 - 1400)]]
[[Gjuhët indo-evropiane|Gjuhë Indo-Evropiane]] i takon familjes së gjuhëve [[Grupi Sllav]]e.
[[Skeda:Croatian dialects in Cro and BiH 1.PNG|400px|center]]
 
[[Kategoria:Gjuhë|Kroacisht]]
[[Kategoria:Gjuhët sllave|Kroacisht]]
 
{{Link FA|bg}}
{{Link FA|ro}}