Gjuha çeke: Dallime mes rishikimesh

357 bytes added ,  9 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
v Bot: Migrating 133 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q9056 (translate me)
No edit summary
Rreshti 1:
{| style="margin:2 auto; colspan="1" cellpadding="2" cellspacing="1" align="right" width="300" id=toc style="margin-left:0.5em;margin-bottom:0.5em"
!colspan="2" bgcolor="abcdef" align="center"|<big>{{{emëri}}}Gjuha çeke</big><br>čeština, český jazyk
|-
| valign="top"|Flitet në:
| [[Çeki]], [[Slloveni]]
| Republiken Ceke
|-
| valign="top"|Vendi:
| [[Republika CekeÇeke]]
|-
| valign="top"|Numri i Folësve:
| 10 milionë <sup><sup>CENSUS 2007</sup></sup>
| 8500000
|-
| valign="top"|Renditja:
|10083
|-
| valign="top"|Gjenetika
Klasifikimi:
|{{{gjuha familjare}}}Indo-europiane<br />
&nbsp;&nbsp;''{{{emëri}}}''<br />
|-
! colspan="2" bgcolor="abcdef" align="center"|StatusiStatus Zyrtar
|-
| valign="top"|Gjuhë zyrtare e:
| {{flamuri|Çekia}}[[Çeki]] <br>{{flagicon|EU}}[[Bashkimi Europian]]<br> {{flamuri|Sllovakia}}[[Sllovakia]]<small>(pjesërsht</small>
| {{{shtet}}}
|-
| valign="top"|Rregullohet nga:
| [http://www.ujc.cas.cz/index.html Instituti i Gjuhës Çeke]
| {{{institucion shtetëror ose komunal}}}
|-
! colspan="2" bgcolor="abcdef" align="center"|Kodet e gjuhës
|-
|[[ISO 639]]-1||{{{iso1}}}cs
|-
|ISO 639-2(B)||{{{iso2}}}cze
|-
| [http://www.sil.org SIL] ||{{{sil}}}ces
|}
'''Gjuha Çeke''' (çekishtja) është një gjuhë [[Gjuhët indo-evropiane|indo-europiane]] e familjes së [[gjuhëve sllave]]. Flitet kryesisht në Republikën Çeke dhe si gjuhë minoritare në Sllovaki. Është një nga 24 [[Gjuhët e Bashkimit Europian|gjuhët zyrtare të Bashkimit Europian]].
'''Gjuha Çeke''' (çekishtja)
 
[[Gjuhët indo-evropiane|Gjuhë Indo-Evropiane]] i takon familjes së gjuhëve Sllave.
 
== Shiko dhe këtë ==
{{Cung}}
Republika Ceke
 
[[Kategoria:Gjuhë|Çeke]]
[[Kategoria:Gjuhët sllave|Çeke]]