Dallime mes rishikimeve të "Industria"

4 bytes added ,  8 vjet më parë
jjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjj
[Redaktim i kontrolluar][redaktim i pashqyrtuar]
v (Bot: Migrating 111 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q8148 (translate me))
(jjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjj)
* Industria është shuma e aktiviteteve njerëzore e cila ka si qellim prodhimin në seri shërbime ose të mira.
* Me fjalën industri do të nënkuptojmë ndarje të procesit së punës, pra e kundërta e [[artizanat]]it në të cilin i njëjti njeri siguronte (në mënyre teorike) të gjitha proceset e realizimit të një punë : psh. studimin, fabrikimin, tregtimin dhe menaxhimin.
* Industri është po ashtu një nocion shkallë (krahesim), e themi kur sasia e prodhimit arrin një numër të konsiderueshëm pjesësh të prodhuara....
 
 
== Historia e industrisë ==
Anonymous user