Dallime mes rishikimeve të "Liqeni Kaspik"

88 bytes added ,  8 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
v (Bot: Migrating 133 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q5484 (translate me))
No edit summary
[[Skeda:Caspian Sea from orbit.jpg|thumb|300px200px|right|Pamje nga Sateliti]]
'''Liqeni Kaspik''' është liqeni më i madh në [[Tokë]], shtrihet në mes [[Evropa|Evropës]] dhe [[Azisë]], me një sipërfaqe prej 370,999 km2. Pjesa veriore e liqenit është e cekët përshkak se mbushet nga materiali lumor që sjell lumi [[Vollga]], ndërsa pjesa jugore është më e thellë, dhe thellësia më e madhe arrinë 1025 m. Liqeni Kaspik është i njelmët gjegjësisht është [[deti|det]] i mbyllur. Komunikacioni në liqenin Kaspik është i zhvilluar, por rëndësi të madhe ekonomike ka edhe peshkimi. [[Urali (Lum)|Lumi Ural]] derdhet në Liqenin Kaspik.
[[Skeda:Surikov1906.jpg|thumb|200px|left|[[Stenka Razin]] Liqeni Kaspik ([[Surikov]])]]
 
{{gjeo-cung}}
Anonymous user