Ndryshimi mes inspektimeve të "Anticikloni"

51 bytes added ,  6 vjet më parë
v (Bot: Migrating 44 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q177414 (translate me))
'''Anticikloni''' është hapësirë me shtypja atmosferike të lartë në krahasim me rrethinën. Shënohet me shkronjën V ( ose A). Ajri në këtë hapsirë rrymon nga brendia ne dretim nga jasht dhe nga shtresat e larta të atmosferës në drejtim të sipërfaqës sëë Tokës. Me rastin e lëshimit të ajrit ai nxehet. Anticiloni sjell thatësi dhe shum shpesh mot me diell.Ai sjell ndryshime atmosferike te paimagjinueshme .
== shih edhe këtë ==
* [[Cikloni]]
Anonymous user