Dallime mes rishikimeve të "Ujerat natyrore"

6 bytes removed ,  7 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
(Faqe e re: Shume interesante dha pak info tjera Turizmi shëndetësor është njëra prej formave dhe potecialeve të shumta të turizmit. Një tjetër aspekt i rendësishëm janë qendrat e ujra...)
 
 
Ndodhen pranë qytetit veri lindor të Peshkopisë. Ato burojnë nga formacionet e gipseve të malit të Korabit. Janë dy burime sulfurore me temperaturë 35 - 43,5 gradë C dhe me një prurje prej 14 litra/sek. Ato kanë përmbajtje kaliumi dhe sulfatesh. Efektet e tyre lidhen me sëmundjet e rrugëve të frymëmarrjes: si astma bronkiale, bronshite, reamautizmën, diabetin, sëmundjet e lëkurës dhe probleme gjinekologjike.
Krahas këtyre burimeve, në Shqipëri gjenden burime ujërash të pijshëm me efekte pozitive për shëndetin, siç është burimi i "Kroit të Bardhë" në Komunën e Selitës në rrethin e Mirditës, (i njohur për kurimin e gurëve në veshka) si dhe banjat e avullit të Postenanit pranë Leskovikut. POSTUAR NGA : ALDO BEQJA
Anonymous user