Dallime mes rishikimeve të "Assassin's Creed"

69 bytes added ,  8 vjet më parë
v (Bot: Automated text replacement (-Janar +janar & -Shkurt +shkurt & -Mars +mars & -Prill +prill & -Maj +maj & -Qershor +qershor & -Korrik +korrik & -Gusht +gusht & -Shtator +shtator & -Tetor +tetor & -Nëntor +nëntor & -Dhjetor +dhjetor))
* Assassin's Creed: Embers (Film)
* Assassin's Creed III
* Assassin's Creed III: Liberation
* Assassin's Creed IV: Black Flag
 
Karakteri i Al Mualim dhe klanit te tij janë bazuar në një sekt islamik të njohur si Urdheri i Hashshashin nga e cila kane origjinën emri vrasësit. Urdhëri pason me një kod nderi të quajtur "Assassin's Creed". Fenë është si vijon : 1) Nuk e bëj ndonjë të keqe të pafajshëm ; 2) Të jetë i matur, dhe 3) Mos kompromis vëllazërimi. Ata gjithashtu ndjekin rendin e famshme e Hashshashin themelues Hassan-i Sabbah : "Asgjë nuk është e vërtetë, gjithçka është e lejuar". Karakteri i Al Mualim është bazuar pothuajse në Rashid ad-Din Sinani, i cili ishte udhëheqës i degës sirian e Hashshashin në 1191 dhe u mbiquajt "Njeriu i vjetër i malit".
Anonymous user