Dallime mes rishikimeve të "Juri Gagarini"

1 byte removed ,  8 vjet më parë
v
Më [[27 mars]] [[1968]], në një fluturim rutin te forcave ajrore Ruse, avioni morri flak dhe Gagarini vdes. Trupi i tij u dogj, edhe hiri i tij u dergu ne muret e Kremlinit në sheshin e kuq. Ai la pas gruan e tij Valentinen, dhe dy vajzat e veta Elenen dhe galinen.
 
== Tiparet e tij te vecantaveçanta ==
Nje nder tiparet e vecanta te tij ishte, shtatlartsia e ulet, Gagarin ishte vetem 1,57 cm, dhe buzqeshja e jashtzakonshme e tij, qe beri huj ne gjith botën.
 
== Nderimet ==