Dallime mes rishikimeve të "Juri Gagarini"

16 bytes added ,  8 vjet më parë
v
Më [[27 mars]] [[1968]], në një fluturim rutin te forcave ajrore Ruse, avioni morri flak dhe Gagarini vdes. Trupi i tij u dogj, edhe hiri i tij u dergu ne muret e Kremlinit në sheshin e kuq. Ai la pas gruan e tij Valentinen, dhe dy vajzat e veta Elenen dhe galinen.
 
== Tiparet e tij te veçanta ==
NjeNjë nderndër tiparet e vecantaveçanta te tij ishte, shtatlartsia e uletulët, Gagarin ishte vetemvetëm 1,57 cm, dhe buzqeshjabuzëqeshja e jashtzakonshme e tij, qe beribëri hujbujë ne gjithgjithë botën.
 
== Nderimet ==