Ndryshimi mes inspektimeve të "God Save the Queen"

1.964 bytes removed ,  6 vjet më parë
v
Faqja u zëvendësua me '* Kategoria:Himne kombëtare'
v (roboti largoj: it:God Save the Queen (strong connection between (2) sq:God Save the Queen and it:God Save The Queen))
v (Faqja u zëvendësua me '* Kategoria:Himne kombëtare')
*
'''"God Save the Queen"''' (alternativa "God Save the King") ([[Shqip]]: "Zot mbroje Mbretëreshën") është një himn që përdoret në një numër vendesh. Ai është himni kombëtar i [[BM|Mbretërisë së Bashkuar]] dhe territoreve e dominioneve të saj ; ai është gjithashtu një nga të dy himnet kombëtare të Ishujve Kajman dhe të [[Zelanda e Re|Zelandës së Re]] (që nga viti 1977) dhe himni mbretëror i [[Australia|Australisë]] (që nga viti 1984), [[Kanada|Kanadasë]] (që nga viti 1980), Gjibraltarit, [[Xhamajka|Xhamajkës]], dhe Tuvalu-s.
 
== Versioni Standard në Anglisht ==
:God save our gracious Queen,
:Long live our noble Queen,
:God save the Queen:
:Send her victorious,
:Happy and glorious,
:Long to reign over us:
:God save the Queen.
 
 
:O Lord, our God, arise,
:Scatter her enemies,
:And make them fall.
:Confound their politics,
:Frustrate their knavish tricks,
:On Thee our hopes we fix,
:God save us all.
 
 
:Thy choicest gifts in store,
:On her be pleased to pour;
:Long may she reign:
:May she defend our laws,
:And ever give us cause
:To sing with heart and voice
:God save the Queen
 
 
== Përkthimi në Shqip ==
:Zot mbroje Mbretëreshën tonë të hijshme,
:Rroftë Mbretëresha jonë fisnike,
:Zot mbroje Mbretëreshën:
:Dërgoje atë fitimtare,
:Të gëzuar dhe e të lavdishme,
:Që gjatë ajo të mbretërojë mbi ne:
:Zot mbroje Mbretëreshën.
 
 
:O Zot, Perëndia ynë, ngrihu,
:Shpartallo armiqtë e saj,
:Dhe bëji ato të përmbysen.
:Ngatërrohu politikën e tyre,
:Asgjëso marifetet e tyre të pandershme,
:Mbi Ty ne varim shpresat tona,
:Zot na mbro të tërëve.
 
 
:Me dhuratat e tua më të çmuara,
:Asaj silli lumturi;
:Gjatë ajo mbretëroftë:
:Ligjet tona ajo mbroftë,
:Dhe gjithnjë na dhëntë shkas
:Që të këndojmë me zemër dhe gaz,
:Zot mbroje Mbretëreshën.
 
 
== Lidhje të jashtme ==
* [http://www.royal.gov.uk/MonarchUK/Symbols/NationalAnthem.aspx Faqja e Familjes Mbretërore mbi Himnin]
 
[[Kategoria:Himne kombëtare]]