Dallime mes rishikimeve të "Jul Çezari"

7 bytes removed ,  8 vjet më parë
U kthye versioni 1416029 i bërë nga 82.114.66.158 (diskutimet)
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
No edit summary
(U kthye versioni 1416029 i bërë nga 82.114.66.158 (diskutimet))
Në vitin [[59 p.e.s.]], Çezari martohet me Calpurnian. Po të njëjtin vit si konsull, ai miraton një ligj agrar, i cili siguronte tokë bujqësore për 20,000 qytetar dhe veteran të varfër. Ai gjithashtu siguroi mbështetjen e te pasurve, duke reduktuar taksat që ata paguanin për kontratat në Azi. Kjo e bëri atë, drejtues të një koalicioni ndërmjet popullit dhe plutokratëve.
 
=== Në vitin [[55 p.e.s.]], Çezari kreu një eksplorim në Britani dhe mundi Britanikët, nën drejtimin e Cassivellaunusit. Çezari hasi në kundërshtarin e tij më të fortë në Gaul, Vercingetorixin, të cilin ai e mundi në Alesia në [[52 p.e.s.]]. Me fundin e luftës, Çezari kishte arritur kontrollin e pjesës më të madhe te Gaulit. Kjo arritje i siguroi atij, titullin komandanti më i madhe i kohërave, si dhe besnikërinë e legjioneve. Kujdesi i Çezarit ndaj ushtarëve, dëshira për të realizuar ai vetë sulme të vështira ushtarake, e ktheu atë në idhullin të ushtarëve, një element i rëndësishëm për karrierën e tij pasardhëse. ===
 
Ne vitin [[54 p.e.s.]], vdes e bija e Jul Çezarit, e shoqja e Pompeit, që prej pesë vjetëve. Ajo kishte qenë lidhja kryesore ndërmjet dy burrave. Gjate viteve kur Çezari ishte në Gaul, Pompei kishte filluar të mësonte gjithnjë e me shume mbi partinë senatoriale. Arritjet ushtarake te Çezarit, fillojnë e rrisin xhelozin e Pompeit. Vdekja e Crassusit, në [[53 p.e.s.]], sjell fundin e Triumviratit të Parë, dhe vendosjen e Çezarit kundër të tjerëve.