Ndryshimi mes inspektimeve të "Aleksandër Moisiu"

ska përmbledhje të redaktimeve
Në moshën 19 vjeçare shkon në Vjenë, ku me ndihmën e [[Jozef Kainc]] iu përkushtua aktrimit. Më [[1898]] e nisi karrierën e vet si kompars ''(aktorë që luajnë rol të vogël)'' në Burgtheatër. Pastaj vijuan angazhime në teatër në [[Praga|Pragë]] dhe [[Berlini|Berlin]]. Në Berlin Aleksandër Moisiu u pranua në seminarin e Max Reinhardt me të cilin shkoi në turne në Petersburg ([[1911]]). Atje u dallua për rolin e Edipit. Pas këtij suksesi ai u angazhua në shumë vende të Evropës dhe Amerikës Veriore.
 
Fusha e veprimit të Moisiut përmblidhte të gjithë spektrin e literaturës evropiane të teatrit, duke filluar që nga tragjedia antike greke e deri te koha moderne. Shumë të njohura u bënë interpretimet e tij të Hamletit, të Edipit, të Jedermann dhe të Fedja në veprën e Leon Tolstoit “Kufoma e gjallë”. Ai luajti po ashtu edhe rolet kryesore në premierat e pjesëve teatrale të Hauptmann-it (“Der weiße Heiland“), të Wedekind-it (“Frühlings Erwachen”) dhe të Hofmannsthal-it (“Jedermann”).ndimesja e ti ishte klaudia
 
Në vitin [[1920]] ishte i pari që në Lojërat Festive të [[Salzburg]]ut (Salzburger Festspiele) luajti rolin kryesor në “Jedermann”.
[[Kategoria:Aktorë shqiptarë]]
[[Kategoria:Lindje 1879]]
[[Kategoria:Vdekje 1935]]
kshu mendoj dhe un
Anonymous user