Ndryshimi mes inspektimeve të "Amerika (kontinent)"

No change in size ,  7 vjet më parë
v (Bot: Migrating 1 interwiki links, now provided by Wikidata on d:Q828)
në 1km. Dendësinë më të madhe e ka pjesa verilindore e Amerikës Veriore (deri 200 banorë ne km ).
 
Për nga numri i gjuhëve në radhë të parë janë: gjuha angleze, frënge , apanjollespanjolle, portugeze etj. Në kontinentin e Amerikës dallojmë racën e bardhë, racën e zezë , dhe racën e verdhë. Pjesa më e madhe e populsisë jeton në qytet. Qytetet më të mëdha janë:
Nju-Jorku, Meksiko Siti, Sao –Pauo, Los Angjelos, Rio de Zhanjero , San-Fransisko, etj.
 
Anonymous user